آدرس مطب دکتر شاهین گوهر تلفن مطب دکتر آناهیتا شاهین گوهر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / جوانسازی پوست / پیری زودرس پوست و روشهای موثر در جوانسازی پوست

پیری زودرس پوست و روشهای موثر در جوانسازی پوست

آنچه در این مطلب میخوانید

پیری پوست:
طی فرآیند افزایش سن پوست دچار پیری می شود در این موقع مواد اصلی پوست یعنی کلاژن والاستین و گلیکوز آمینو گلیکانها دچار تغییراتی می شوند.

علل پیری زودرس پوست:
پیری پوست عمدتا ناشی از 2 دسته عوامل می تواند باشد:

دسته اول عوامل درونی ودسته دوم عوامل بیرونی است. دسته اول که تاحدود زیادی تحت تاثیر ژنتیک و وراثت است وشامل برخی بیماری ها که باعث پیری زودرس پوست می شود می باشد و به جز اندکی خیلی قابل پیشگیری وکنترل نمی باشد.

اما دسته دوم یعنی عوامل بیرونی تا حدی قابل پیشگیری هستند،دربین علل بیرونی قرارگیری پوست در معرض آفتاب شاید مهمترین عامل پیری پوست باشد.گرچه سایر عوامل نظیر خشکی زیاد هوا و در نتیجه بی آبی و خشکی پوست ، کمبودهای تغذیه ای ریز مغذی ها آهن،کم خوردن میوه جات وسبزیجات وآب،ایجاد حالت های شدید چهره نظیر اخم زیاد یا بالا بردن مکرر ابروها هنگام صحبت کردن یا کارکردن و... هم می تواند این روند را تسریع و تشدید کند.

درمان های پیری پوست:
پوست هم در پروسه افزایش سن مانند سایر ارگانها دچار پیری می شود وطی این پروسه تغییراتی نظیر شلی پوست، افتادگی پوست،کاهش حجم چربیهای زیر پوستی یا ایجاد چروکهای ریزودرشت در صورت وگردن یا افتادگی پلکها یا ایجاد گودی زیر چشم در چهره ایجاد می شود.

این تغییرات برای همه انسان ها نا خوشایند است به ویژه در صورتی که زودرس هم باشد،یعنی باعث شود چهره فرد بیشتر از سن واقعی او به نظر برسد.در این مقاله سعی داریم روش های طبی دارویی در جلوگیری از پیری پوست و ایجاد جوانسازی پوست را بررسی کنیم.در سایر مقالات به روشهای دیگر نظیر تزریق بوتاکس و فیلر و تزریق چربی پرداخته شد، در مقاله ای جداگانه در آینده به بررسی نقش لیزرها در جوانسازی پوست خواهیم پرداخت.

گروههای اصلی درمانهای ضد پیری پوست :
1-آنتی اکسیدانها که جلوی تخریب کلاژن را می گیرند وتا حدود زیادی قادرند میزان و شدت چین وچروکهای پوست را کم کنند.آنتی اکسیدان ها ممکن است به صورت خوراکی مصرف شوند ویا در ترکیبات آرایشی و بهداشتی موضعی وجود داشته باشند.از این گروه می توان به انواع ویتامین ها مثل B , C , E و فلانوئیدها اشاره کرد.

2- تنظیم کننده های سلولی که باعث بازسازی پوست می شوند ودرکاهش ودرمان چین وچروکهای پوست موثرند.از این دسته می توان به رتینوئیدها ، ویتامین آ ،اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAها) و پلی پیتیدها را نام برد.رتینوئیدها در پوست کاربردهای زیادی دارند از جمله در درمان آکنه ودرمان چروکهای سطحی پوست موثرهستند. شاید مهمترین نکته منفی اینها محرک بودن آن ها است که گاهی باعث ایجاد قرمزی و تحریک و پوسته ریزی پوست می شود.البته این عوارض با افزایش تدریجی مدت تماس تا حد زیادی کنترل می شود.

ویتامین آ، و رتینول پیش سازهای رتینوئیدها هستند که اینها هم در کرم های ضد چروک به طور فراوانی به کار می روند وکمتر از رتینوئیدها محرکند ولی البته اثر ضد چروک آنها به قدرت رتینوئیدهای صناعی نیست.اسیدهای AHA به تنهایی یادر ترکیب یا در سایر ضد چروکها در غلظتهای مختلف در کرم های ضد چروک استفاده می شوند ودر بازسازی پوست تا حد زیادی نقش دارند.

تاثیر ضد آفتاب در پیشگیری از پیری پوست :


آدرس : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

فیلر چیست و انواع فیلرها کدامند؟فیلر چیست و انواع فیلرها کدامند؟

فیلر یا پر کننده ها مشتقات تزریقی هستند که می توانند چربی بدن خود فرد یا ژل های موجود در بازار باشند. ...

تاریخ انتشار : 1402-08-30

لیزر اندولیفت جدیدترین و بهترین روش جوانسازی پوستلیزر اندولیفت جدیدترین و بهترین روش جوانسازی پوست

اندولیفت ، روشی نوین به منظور تحریک بافت‌ های عمقی جهت ساخت کلاژن‌ های جدید به منظور کاهش افتادگی پوست و سفت‌ سازی آن می‌ باشد . ...

تاریخ انتشار : 1402-08-30

همه چیز درباره کاشت موهمه چیز درباره کاشت مو

کاشت مو از روش های درمانی است که موهای شما را از ناحیه از سر که دارای تراکم موی بیشتری می باشد به ناحیه دیگر منتقل می کند تا تمامی سطوح مو یکسان باشد ...

تاریخ انتشار : 1402-08-30