آدرس مطب دکتر شاهین گوهر تلفن مطب دکتر آناهیتا شاهین گوهر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماریهای پوستی / دانستنیهای زگیل تناسلی و واکسن گارداسیل

دانستنیهای زگیل تناسلی و واکسن گارداسیل

زگیل تناسلی یک نوع عفونت حاصل از بیماریهای مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی بوجود می آید. این نوع زگیل شکل گل کلمی دارد و در زنان و مردان شیوع یکسانی دارد و از طریق ارتباط پوست با پوست منتقل میشود.

آنچه در این مطلب میخوانید

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری ویروسی مقاربتی است که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی یا (HPV) ایجاد میشود. ضایعات به شکل برجستگی های گوشتی به رنگ پوست یا تیره رنگ تر از آن در نواحی مختلف ناحیه تناسلی آقایان و خانمها بروز میکند که در برخی موارد باعث ایجاد خارش و ناراحتی هم میشوند.

راههای انتقال زگیل تناسلی

انتقال آن در اکثریت قاطع از طریق جنسی است ولی در موارد نادری راههای دیگر هم گزارش شده زگیل های تناسلی ممکن است بسیار بزرگ و گل کلمی شوند یا بسیار کوچک و سطحی باشند و حتی دیده نشوند ولی باز هم قابل انتقال به شریک جنسی هستند.

بیش از چهل سوش ویروس زگیل انسانی شناخته شده است که برخی از انواع آنها با انواع سرطانهای ناحیه تناسلی رابطه دارند.

علل ابتلا به زگیل تناسلی

سایر عوارض ابتلا به زگیل تناسلی

گر چه همه موارد زگیل تناسلی باعث ایجاد بدخیمی نمیشود ولی برخی از انواع آن با سرطان های دهانه رحم، مقعد و آلت تناسلی ارتباط دارند. لذا انجام پاپ اسمیر سالانه در همه افراد فعال از نظر جنسی به ویژه مبتلایان به زگیل تناسلی توصیه می شود. واکسن hpv موجود در ایران دو‌ نوع است نوع گارداسیل آمریکایی چهار ظرفیتی که بر علیه سوش های سرطان‌ زای 6و11و16و18 ایمنی ایجاد میکند و نوع پاپیلوگارد دو ظرفیتی که برعلیه انواع 16 و 18 موثر است.

آیا واکسن عامل پیشگیری از HPV است ؟

نکته مهم اینکه با توجه به اینکه تعداد سوشهای hpv خیلی زیاد است واکسیناسیون مانع ابتلا به زگیل تناسلی نمی شود و تنها مانع ابتلا به انواع سرطانزای آن می‌شود. دوز مناسب واکسن زگیل تناسلی در صورت تزریق تا 15 سالگی، دو دوز با فاصله شش ماه است و در صورت تزریق بعد از 15 سالگی سه دوز در ماه صفر، یک تا دو ماه بعد و دوز سوم شش ماه بعد می باشد. نکته مهمی که باید بدانیم این که در بسیاری از مبتلایان به انواع ویروس زگیل تناسلی نشانه های ابتلا وجود ندارد و با این حال قابلیت به آلوده کردن شریک جنسی وجود دارد. همچنین ممکن است بین زمان آلوده شدن فرد تا بروز علائم چند هفته تا چند سال فاصله بیفتد.

راههای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

بنابراین حفظ بهداشت جنسی و استفاده از کاندوم در روابط اصل اساسی پیشگیری است برای ضایعات ایجاد شده درمانهای مختلف دارویی و یا تخریب ضایعات وجود دارد که بسته به مورد و تعداد و سایز ضایعات درمان مناسب توسط متخصص پوست انتخاب میشود که ممکن است جلسات متعدد طول بکشد.

آیا درمان زگیل تناسلی امکان پذیر است ؟

متاسفانه خود ویروس HPV درمان قطعی ندارد. اما در بسیاری از موارد با درمان ضایعات زگیل تناسلی ، تدریجا ایمنی فرد بر ویروس غلبه کرده و آنرا حذف میکند اما گاهی تا سالها مشکل باقی میماند و ادامه درمان ضرورت می یابد.

بدانیم که گانودرما هیچ نقشی در درمان ویروس زگیل تناسلی ندارد فریب تبلیغات دروغین فضای‌ مجازی را نخورید و همواره برای حفظ سلامتی خودتان از روشهای موثر پیشگیری استفاده کنید.


آدرس : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

فواید شگفت انگیز پاکسازی و لایه برداری پوستفواید شگفت انگیز پاکسازی و لایه برداری پوست

پاکسازی پوست بهترین روش کلینیکی مراقبت از پوست شناخته ‌می‌شود. لایه برداری پوست نیز فرآیندی است که در آن سلولهای مرده سطح پوست برداشته می شوند. ...

تاریخ انتشار : 1403-03-17

کاربردهای تزریق ژل و فیلر در نقاط مختلف صورت و بدنکاربردهای تزریق ژل و فیلر در نقاط مختلف صورت و بدن

فیلر یا ژل نوعی پرکننده یا حجم دهنده است که به قسمت‌ های مختلف پوست تزریق شده با هدف جوانسازی ، فرم دهی و حجم دادن به این قسمت‌ ها مورد استفاده است . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-08

آشنایی با انواع بیماری های و آسیب های پوستیآشنایی با انواع بیماری های و آسیب های پوستی

بیماریهای پوستی انواع مختلفی دارند و مهمترین بخش درمان و کنترل این بیماریها، تشخیص صحیح علت عارضه توسط متخصص پست می باشد. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-30