آدرس مطب دکتر شاهین گوهر تلفن مطب دکتر آناهیتا شاهین گوهر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مو و ریزش مو / همه چیز درباره کاشت مو؛ مراقبتها، ماندگاری و عوارض

همه چیز درباره کاشت مو؛ مراقبتها، ماندگاری و عوارض

موهای پر پشت یکی از مهمترین عوامل ایجاد اعتماد به ‌نفس و زیبایی در افراد است. بسیاری از افراد در طول زندگی خود به دلایلی مانند رژیم غذایی نامناسب، فشار و استرس زیاد، عدم تعادل هورمونی در بدن، بیماریهای مختلف و یا مصرف داروهای شیمیایی دچار ریزش مو خواهند شد که در صورت ادامه دار بودن می‌تواند موجب طاسی مو شود. البته یکی از مهمترین دلایل ریزش مو ژنتیک یا وراثت می باشد که می تواند بخش زیادی از موهای شما را از بین برده و موجب طاسی شود. کاشت مو یکی از بهترین روشهای درمانی است که موهای شما را از ناحیه از سر که دارای تراکم موی بیشتری می باشد به ناحیه دیگر منتقل می کند تا تمامی سطح سر شما دارای تراکم یکسانی از مو باشد. در این روش جراح معمولاً موها را از پشت سر و یا کناره های گوش به جلوی سر شما انتقال می دهند تا به زیبایی چهره شما نیز بیفزایند.

آنچه در این مطلب میخوانید

مزایای کاشت یا پیوند مو

انواع روش های کاشت مو

عمل کاشت موی سر به شیوه های مختلفی که در ذیل آمده است، قابل انجام است:

این روش قدیمی ترین روش در جراحی کاشت مو است. در این روش بیمار بیهوش شده و قسمتی از پوست پشت سر که دارای مو است را به قسمت طاس جلوی سر پیوند زده می شود که به دلایل عوارضی همچون درد و خونریزی امروزه استفاده از آن منسوخ شده است.

در این روش کاشت موی سر، تارهایی از موی پشت سر به قسمت طاس جلوی سر پیوند زده می شود؛ اما این روش به دلیل خونریزی، دوران نقاهت پس از عمل، نیاز به تکرار جلسات و … امروزه استفاده نمی شود.

این روش مانند روش FIT است با این تفاوت که برای پیوند از موهای سایر قسمت های بدن نیز می توان به قسمت دچار ریزش، مو پیوند زد؛ اما این روش نیز به دلیل عوارضی که مانند روش FIT داشت، امروزه منسوخ شده است.

این روش یکی از جدیدترین و بهترین روش کاشت مو است که کمترین عارضه را دارد و در بیشتر کلینیک های پیوند مو، انجام می شود. این روش بدون خونریزی و بیهوشی انجام می شود و با یک دستگاه اتوماتیک موها برای پیوند برداشته می شوند. با این روش می توان 14000 تار مو را در قسمت دچار ریزش کاشت.

میکروفیت از جمله روش‌های مدرن کاشت مو است که در آن با استفاده از میکرو موتورهای اتوماتیک، گرافت های مو از بانک مو افراد برداشت می‌شود. در مرحله کاشت مو از دستگاه ایمپلنتر استفاده می‌شود و این باعث می‌شود تا در این روش به هیچ‌گونه برش و جراحی نیاز نباشد. این روش نسبت به روش‌های دیگر کاشت مو تراکم بیشتری دارد و افراد می‌توانند موهای پر پشت و بلندی داشته باشند، بنابراین این روش می‌تواند برای خانم‌ها مناسب‌تر باشد.

اگر پزشک احساس کند که نواحی طاسی در سر بیمار به طور قابل توجهی زیاد است و نتوان از سایر روش‌های کاشت مو استفاده کرد، روش سوپر ترکیبی را برای کاشت انتخاب می‌کند. در روش سوپر ترکیبی بر خلاف روش ترکیبی از نواحی مختلف بدن می‌توان گرافت های مو را برداشت. نواحی مثل قفسه سینه و زیر ریش از جمله ناحیه‌هایی هستند که پزشک از آن به‌ عنوان ناحیه بانک مو استفاده می‌کند. در این روش پزشک ابتدا با استفاده از روش FUT از ناحیه بانک مو برداشت نواری را انجام می‌دهد و سپس از روش SUT استفاده می‌کند. در کاشت مو به روش سوپر ترکیبی امکان برداشت تا 5000 گرافت مو نیز وجود دارد. نکته مهم این روش این است که این روش از مزیت هر دو روش بهره می‌برد و در نهایت بهترین نتیجه را به بیمار می‌دهد.

کاشت مو با روش Super Fue یکی از جدیدترین روش‌های کاشت مو است که بر پایه روش FIT بنا شده است. این روش شباهت زیادی به روش FIT دارد؛ اما معایبی که در آن روش وجود دارد در روش Super Fue برطرف شده است. Super Fue از جمله روش‌های کم‌خطر، کم تهاجمی و کم عارضه است و به همین دلیل امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این روش با استفاده از یک تیغ جراحی کوچک گرافت های مو برداشت می‌شود. در نتیجه برش‌های عمیق و بخیه لازم نیست و در نتیجه بیمار دچار درد و خونریزی نخواهد شد. دوره بهبود سریع، استفاده از اسکن کامپیوتری برای یافتن فولیکول‌های مقاوم، کاهش زمان جراحی و کاهش خطای جراحی از جمله مزیت‌های بزرگ این روش می‌باشد.

کاشت موی مستقیم که به کاشت مو با روش DHI شناخته می‌شود شباهت زیادی با روش FUE دارد. در روش DHI مرحله استخراج و کاشت فولیکول‌های مو به‌صورت همزمان انجام می‌شود و به‌عنوان بخشی از یک فرآیند محسوب می‌شود. در نتیجه پزشک، فولیکول‌های برداشت شده را مستقیماً به ناحیه طاسی انتقال می‌دهد.

مطلب پیشنهادی : پیشگیری از مشکلات موی سر

مراحل کاشت مو

در طول مشاوره قبل از کاشت مو مواردی همچون سلامت عمومی فرد، ارزیابی خواهد شد.

پزشک قبل از صدور اجازه کاشت باید ضخامت مو، تعداد فولیکول‌های سالم روی سر، رنگ موها و پوست سر را با دقت معاینه نماید تا متوجه شود که آیا پیوند مو برای فرد نتیجه بخش خواهد بود یا خیر.

پس از معاینه دقیق ویژگی‌های مو و بررسی نواحی مناسب برای برداشت فولیکول، پزشک با در نظر گرفتن درخواست فرد، اقدام به انتخاب بهترین روش کاشت مو که با کمترین عوارض و بیشترین بازدهی همراه باشد، می‌نماید.

پس از انتخاب متد کاشت مو پزشک از فرد می‌خواهد که از لحاظ چند فاکتور مهم و مؤثر در فرایند کاشت مو بررسی شود. عواملی همچون کم خونی، فشار خون بالا، دیابت، کمبود آهن یا اکسیژن خون، وجود مشکلات انعقادی خون، مواردی هستند که به شدت روی کیفیت پروسه کاشت مو تأثیر می‌گذارند، بنابراین فرد باید قبل از کاشت مو از بابت فاکتورهای مذکور مورد بررسی آزمایشگاهی قرار بگیرد و جواب آزمایش خود را تحت اختیار پرسنل و کادر پزشکی قرار دهد.

در این مرحله پزشک از بانک مویی که از قبل تعیین نموده است اقدام به استخراج فولیکول‌های مو به تعداد مورد نیاز خود می‌کند.

موها پس از تبدیل به گرافت‌های چندتایی در ناحیه طاسی سر با فواصل معین کاشته می‌شوند.

مراقبت های قبل از کاشت مو

اگر می خواهید نتیجه ای که از کاشت مو می گیرید رضایت بخش باشد، نیازمند این هستید که نکات زیر را قبل از کاشت انجام دهید و رعایت کنید:

مراقبت های بعد از کاشت مو

رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو در افزایش رضایتمندی شما از نتیجه و کاهش دوره نقاهت و ریکاوری خواهد شد.

بهترین روش کاشت مو

بهترین روش کاشت مو برای فرد به فرد متفاوت است. در واقع استفاده از کلمه مناسب ترین روش کاشت مو می تواند گزینه بهتری باشد؛ زیرا بهترین روش با توجه به شرایط هر فرد متغیر است.

و بسیاری موارد دیگر از عواملی هستند که در تعیین بهترین روش کاشت مو برای هر فردی مؤثر است. مناسب ترین روش کاشت مو با توجه به شرایط هر فرد متغیر است.

سن مناسب کاشت مو

به طور کلی سن مناسب کاشت مو، بالای 27 سالگی است. توصیه می شود که در سنین کمتر از این سن، مردان جوان از درمان های دارویی برای درمان ریزش مو استفاده کنند و پس از تثبیت وضعیت ریزش مو، مشخص شدن وضعیت بانک مو و الگوی طاسی، اقدام به کاشت مو کنند.

دوره نقاهت و بهبودی کاشت مو چقدر است؟

افرادی که کاشت مو انجام می‌دهند، پس از انجام این عمل باید یک دوره نقاهت را پشت سر بگذارند؛ اما مسئله اصلی مدت این دوره است. اولین موردی که باید بدانید این است که به دلیل روش‌های بسیار زیاد و متنوعی که برای کاشت مو وجود دارد، دوره نقاهت بیمار می‌تواند بسته به روش کاشت متفاوت باشد. به طور کلی برای اکثر روش‌ها این دوره به مدت یک تا دو هفته پس از انجام کار است. این دوره نیز برای بهبود زخم‌های به وجود آمده بر اثر کاشت مو و یا درد در ناحیه مورد نظر است. در برخی از روش‌های کاشت، پزشک مجبور به ایجاد برش در ناحیه‌هایی از سر می‌شود که افراد برای بهبود و ترمیم آنها به یک هفته استراحت نیاز دارند.

ماندگاری کاشت مو

ماندگاری کاشت موی طبیعی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما در نهایت و در بهترین حالت نتیجه دهی کاشت باید گفت که موهای کاشته شده نیز مانند موهای طبیعی فرد پس از مدتی و با ورود به سن پیری ضعیف شده و ریزش پیدا می کنند. با این وجود یکی از بهترین و ماندگارترین روش های تقویت و افزایش موی سر، کاشت موی طبیعی است.

عوارض کاشت مو

این عوارض برای افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است بعد از عمل، برای برخی از مراجعین هیچ مشکلی به وجود نیاید و برای فردی دیگر یک یا چند مورد از عوارض زیر به وجود می آید:
تورم پس از جراحی: رایج ترین عوارض کاشت مو که اغلب مراجعین پس از عمل جراحی با آن مواجه می‌شوند، تورم پس از جراحی است که در اثر تجمع مایع میان بافتی در زیر پوست به وجود میاید.
خونریزی: طبق آمار، حدود 37/1 درصد مراجعین در حین عمل جراحی به شدت خونریزی می‌کنند. خونریزی های شدید حین عمل طبیعی نبوده و بیشتر به دلیل اشتباه جراح رخ می‌دهد.
نازک شدن تار مو: نازک شدن تار موی قسمت کاشته شده رایج و متداول است. این مسئله برای مراجعین باعث اضطراب شده، چرا که افراد می‌خواهند موهای از دست رفته خود را بازیابند؛ اما حالا قسمت دیگری از سرشان دچار ریزش مو می‌شود. در بیشتر مواقع نازک شدن تارهای مو پایدار نمی‌باشد و پس از گذشت مدت زمان موی فرد با ضخامت طبیعی شروع به رشد می‌ کند.

هزینه کاشت مو

گستردگی سطح کاشت، تعداد گرافت‌های برداشت شده و تراکم موهای کاشته شده، کیفیت بانک موی فرد، آزمایش‌ها و معاینات قبل از کاشت، دستمزد پزشک و تیم جراحی و کلینیکی که برای این کار انتخاب می‌کنید تأثیر زیادی در هزینه‌ها خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه عمل کاشت مو می توانید با مطب خانم دکتر آناهیتا شاهین گوهر از طریق شماره تلفن مندرج در همین صفحه تماس حاصل فرمائید و برای مشاوره حضوری کاشت مو هماهنگی های لازم را انجام دهید.


آدرس : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

لیزر موهای زائد صورت و بدن برای خانم ها و آقایانلیزر موهای زائد صورت و بدن برای خانم ها و آقایان

لیزر موهای زائد به این صورت است که اشعه ی لیزر بر پوست تابانده می شود و با از بین بردن فولیکول موی آن قسمت موجب از بین بردن موها می شود . ...

تاریخ انتشار : 1403-02-26

لیزر فرکشنال co2 چیست و چه کاربردهایی داردلیزر فرکشنال co2 چیست و چه کاربردهایی دارد

لیزر فرکشنال co2 یکی از روشهای جوانسازی پوست و درمانی پوست می باشد با میزان اثر دهی بالا با تولید کلاژن و الاستین جدید در این روش ...

تاریخ انتشار : 1403-02-26

لیزر درمانی برای جوانسازی و رفع مشکلات پوستلیزر درمانی برای جوانسازی و رفع مشکلات پوست

درمان‌ های پوستی با لیزر که با نام لیزر درمانی یا لیزر تراپی نیز شناخته می‌ شوند، یکی از محبوب‌ ترین روش‌ های زیبایی در سال‌ های اخیر مطرح شده ...

تاریخ انتشار : 1403-02-26