آدرس مطب دکتر شاهین گوهر تلفن مطب دکتر آناهیتا شاهین گوهر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / تزریق بوتاکس / کاربردهای زیبایی و درمانی تزریق بوتاکس

کاربردهای زیبایی و درمانی تزریق بوتاکس

در دنیای امروزی که حفظ ظاهری جوان و یافتن درمان‌های پزشکی مؤثر بسیار ارزشمند است، بوتاکس به عنوان یک انتخاب محبوب ظاهر شده است. بوتاکس یک پروتئین عصبی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. این ماده به طور گسترده در پزشکی و روش‌های زیبایی برای فلج کردن موقت یا شل کردن عضلات استفاده می‌شود. در کاربردهای زیبایی، بوتاکس عمدتاً برای کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز با فلج کردن موقت یا شل کردن عضلات زیرین استفاده می‌شود. در زمینه پزشکی، بوتاکس برای درمان شرایط مختلف ناشی از فعالیت بیش از حد عضلانی، مانند دیستونی دهانه رحم، میگرن مزمن، هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد)، استرابیسم (چشم‌های ضربدری) و بلفارواسپاسم (انقباض غیرارادی پلک) استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس با مسدود کردن آزاد شدن استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی مسئول انقباضات عضلانی، عمل می‌کند و در نتیجه باعث تسکین موقت و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به این شرایط می‌شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

کاربردهای پزشکی و درمانی بوتاکس

درمان سردردهای میگرنی و عصبی

بوتاکس میگرن عمدتاً شامل تزریق‌های کوچک بوتاکس در نقاطی در سر، گردن یا شانه‌ها می‌شود. این تزریق‌ها با هدف کاهش تنش عضلات و مهار کردن پاسخ‌های دردزا در این مناطق انجام می‌شود.

درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، کف دست و پا

تزریق سم بوتولینوم به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمان تعریق زیاد کف دست و پا شناخته می‌شود. زمانی که بوتولینوم به بدن تزریق می‌شود، رشته‌های عصبی کولینرژیک را مسدود می‌کند و درنتیجه سطح تعریق کف دست و پا کاهش می‌یابد.

درمان اسپاسم های عضلانی

تاثیر بوتاکس به دلیل مسدود کردن انتقال‌دهنده‌های عصبی در گرفتگی‌های عضلانی شدید می‌تواند یک درمان مناسب باشد. با تزریق این ماده در عضله دچار اسپاسم، این مشکل حل می‌شود.

درمان انحراف چشم

در روش تزریق بوتاکس برای انحراف چشم، عضله ای که کم کار است و موجب عدم تعادل می شود تقویت می‌شود. عضله پرکار به صورت موقت فلج می شود و از این طریق در حرکت ماهیچه ها تعادل ایجاد می شود و انحراف چشم اصلاح می شود.

درمان اسکارهای دردناک

استفاده از تزریق بوتاکس به صورت برای درمان اسکارهای دردناک، یکی از روش های نوین در زمینه زیبایی و درمان پوست است. بوتاکس با شل کردن عضلات زیرین پوست، می تواند به کاهش کشیدگی پوست و در نتیجه بهبود ظاهر اسکارها کمک نماید.

درمان پرش پلک

پرش پلک ناشی از تقلب مکرر عضلات اطراف چشم است که به مرور زمان منجر به ایجاد چین‌وچروک‌هایی در این منطقه می‌شود. با تزریق بوتاکس در نقاط استراتژیک این عضلات، فعالیت آنها کاهش می‌یابد و به تدریج پرش پلک کاهش می‌یابد.

بهبود اختلالات مثانه

مثانه بیش فعال به طور غیرمنتظره و مکرر منقبض می‌شود. این کار می‌تواند باعث از بین رفتن کنترل مثانه (بی اختیاری ادرار)، تکرر ادرار و نیاز فوری شود. اورولوژیست‌ها می‌توانند بوتاکس را با استفاده از سیستوسکوپ ، وسیله خاصی که از طریق مجرای ادرار وارد می‌شود ، به مثانه تزریق کنند. تزریق بوتاکس می‌تواند به مثانه کمک کند تا مرتب منقبض شود و ادرار را عادی کند.

انواع کاربردهای زیبایی و درمانی بوتاکس

کاربردهای تزریق بوتاکس در زیبایی صورت

رفع خطوط و چروکهای پیشانی

بوتاکس یکی از موثرترین راه‌ها برای درمان چین و چروک پیشانی است که با شل کردن ماهیچه‌های پیشانی، باعث کاهش چین و چروک‌ها می شود.

رفع خط اخم

بوتاکس با تزریق به ماهیچه‌های خاص، باعث فلج شدن آنها می‌شود. در این شرایط ماهیچه توانایی انقباض را از دست داده و در حرکاتی مانند اخم، دچار چین و چروک نمی‌شود.

درمان افتادگی پلک و بالا کشیدن ابروها

بالا بردن ابرو با بوتاکس یک روش غیر جراحی است که از سم بوتولینوم برای شل کردن عضلاتی که ابروها را به سمت پایین می کشند استفاده می کند.

رفع خطوط پنجه کلاغی دور چشم

تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی برای رفع چین ‌و چروک دور چشم و ایجاد طراوت و شادابی پوست اطراف چشم تاثیر خوبی در ظاهر چشم ها و زیبایی صورت دارد.

قرینه سازی اجزاء صورت

تزریق دوز کمی از سم بوتولینوم (بوتاکس) با یک برند استاندارد، به نواحی خاصی از صورت، باعث شل شدن موضعی عضلات آن قسمت‌ها شده و در نهایت با استفاده از تجربه و مهارت پزشک آموزش دیده منجر به کاهش نامتقارن بودن نواحی مورد نظر می‌شود.

درمان افتادگی گوشه لب ها

بوتاکس یکی از روش‌های درمان افتادگی گوشه لب است که با فلج کردن عضلات گوشه لب، افتادگی را برطرف کرده و گوشه لب‌ها را بالا می‌برد.

رفع چروکهای چانه و خطوط اطراف بینی

تزریق بوتاکس به عنوان یک روش غیرجراحی رفع خطوط روی چانه شناخته می‌شود. همچنین در کاهش و رفع چین و چروک های اطراف بینی که به دلیل حرکات صورت به وجود می آید، مؤثر است.

تزریق بوتاکس در کدام نقاط بدن خطرناک است ؟

از جمله نقاط حساسی که نباید عمل بوتاکس بر روی آنها انجام شود عبارت اند از:

نتیجه گیری

بوتاکس پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم از سم بوتولینوم ساخته می‌شود. این سم با تزریق به عضلات ناحیه مورد نظر از انقباض و حرکت آنها جلوگیری می‌کند. امروزه تزریق بوتاکس پرطرفدارترین مداخله زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود و با ایجاد فلج نسبی و موقت عضلات صورت باعث صاف شدن چین و چروک‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌تر در افراد می‌شود. همچنین علاوه بر زیباسازی و جوانسازی پوست از تزریق بوتاکس در درمان بسیاری از بیماری‌ها مثل میگرن، تعریق نامتعادل و بیش از حد، بی اختیاری ادرار در کودکان، اختلالات اسپاسم و بسیاری از بیماری‌هایی که منجر به آسیب به سیستم عصبی بدن می شوند نیز از تزریق بوتاکس استفاده میگردد.


آدرس : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

کاربردهای تزریق چربی در صورت و سایر نقاط بدنکاربردهای تزریق چربی در صورت و سایر نقاط بدن

تزریق چربی روشی برای افزایش حجم و بهبود شکل نواحی مختلف بدن مانند صورت، دست، سینه ها و باسن با ماندگاری بالا و عوارض بسیار محدود است. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-24

عوارض تزریق بوتاکس در کوتاه مدت و بلند مدتعوارض تزریق بوتاکس در کوتاه مدت و بلند مدت

عوارض بوتاکس میتواند متفاوت باشد، بعضی از آنها نادر و بعضی رایج هستند که مراقبت صحیح و تزریق اصولی بوتاکس توسط پزشک متخصص باعث کاهش این موارد می شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-18

کاربردهای زیبایی و درمانی تزریق بوتاکسکاربردهای زیبایی و درمانی تزریق بوتاکس

کاربردهای زیبایی بوتاکس عمدتاً در کاهش چین و چروک و خطوط ریز صورت و بیشترین موارد درمانی بوتاکس شامل رفع تعریق، درمان اسپاسم عضلانی، میگرن می باشد. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-10