آدرس مطب دکتر شاهین گوهر تلفن مطب دکتر آناهیتا شاهین گوهر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماریهای پوستی / علائمی که در سرطان های پوست باید جدی گرفته شود

علائمی که در سرطان های پوست باید جدی گرفته شود

آنچه در این مطلب میخوانید

تومور های بدخیم پوست انواع مختلفی دارند . در واقع با منشا هر کدام از سلولهای پوست ممکن است تومور بدخیم ایجاد شود.ولی سرطان سلولهای قاعده ای پوست ( یا سرطان سلول بازال BCC)؛ سرطان سلول سنگفرشی پوست ( یا سرطان اسکواموس سل یا همانSCC( و ملانوما شایعترین انواع سرطلان پوست هستند.

BCC

در بین اینها سرطان سلول بازال شایعترین سرطان پوست است که بیشتر در نواحی سر و صورت که در معرض تابش خورشید هستند رخ می هد البته در سایر نواحی بدن نیز ممکن است دیده شود. این سرطان نسبت به سایر سرطان های پوست احتمال متاستاز دوردست کمتری دارد و سرعت رشد و تهاجم به بافت های اطراف نیز کمتر است . بنابراین پیش آگهی اکثرا خوب است و مرگ و میر چندانی ندارد.البته میتواند با رشد تدریجی و تخریب بافتی باعث ایجاد نازیبایی شدید شود و حتی در صورت عدم درمان صحیح منجر به گرفتاری بافتهای حیاتی نظیر بینی وپلک و لب شده و اسکار و خوردگی بافتی ایجاد میکند. سرطان سلول قاعده ای ممکن است به شکل یک زخم طول کشیده که بهبود نمی یابد، یک خال تیره جدید آهسته رشد یابنده ،یک توده بزرگ شونده یا یک ناحیه سفت شدگی پوست با حاشیه دانه تسبیحی دیده شود. معمولا متخصص پوست با دیدن ضایعه آن را تشخیص میدهد ولی برای اطمینان از تشخیص و همچنین بررسی وسعت ضایعه نمونه برداری یا خارج کردن ضایعه با جراحی ضرورت دارد.

SCC

سرطان سلول سنگفرشی هم در مناطق در معرض نور مخصوصا صورت بیشتر رخ میدهد . اما انواعی از آن ممکن است در نواحی اسکارهای قدیمی مانند اسکارهای سوختگی رخ دهند. این نوع سرطان هم به شکل توده رشد یابنده یا زخم بدون بهبودی رخ می دهد . سرطان سلول سنگفرشی نسبت به سرطان سلول قاعده ای سرعت رشد و احتمال متاستاز دوردست بیشتری دارد و مرگ و میر بالاتری نیز دارد.

ملانوما

خطرناکترین سرطان پوست ملانوما است که چندین نوع دارد . نوعی از آن روی خال های قبلی به ویژه خال های مادرزادی ایجاد میشود .

نوع دیگر در افراد با پوست روشن در مناطق در معرض نور مخصوصا صورت به وجود می آید و نوعی دیگر در نواحی انتهایی بدن مانند زیر ناخن ها ، اطراف ناخن ها و یا کف پا رخ می هد. این نوع سرطان قدرت متاستاز بالایی دارد و در همان مراحل ابتدایی توسط خون ولنف به مناطق دوردست گسترش می یابد به همین دلیل تشخیص و درمان سریع حیاتی است .

علایم خطر

در صورت بروز هر یک از علایم زیر جهت بررسی احتمال سرطان پوست به متخصص پوست مراجعه کنید:


آدرس : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

تزریق ژل گونه چیست عوارض و ماندگاری آنتزریق ژل گونه چیست عوارض و ماندگاری آن

تزریق ژل گونه برای فرم دهی به گونه و درمان افتادگی پوست بر اثر افزایش سن فاکتور مناسبی برای حجیم سازی پوست و زیبا سازی است . ...

تاریخ انتشار : 1403-02-02

تزریق بوتاکس دور چشم؛ هزینه، عوارض ، مزایا و مراقبت هاتزریق بوتاکس دور چشم؛ هزینه، عوارض ، مزایا و مراقبت ها

تزریق بوتاکس دور چشم از پر طرفدارترین روشها برای رفع چروک دور چشم است که باعث ریلکس شدن ماهیچه های اطراف چشم شده و خطوط اطراف چشم را از بین می برد. ...

تاریخ انتشار : 1403-01-24

میکرودرم ابریژن چیست کاربردها، عوارض و هزینهمیکرودرم ابریژن چیست کاربردها، عوارض و هزینه

میکرودرم ابریژن برداشت لایه‌ ی شاخی پوست را که شامل سلول‌ های مرده و آسیب دیده‌ است حذف کرده و باعث شفافیت و شادابی پوست می شود . ...

تاریخ انتشار : 1403-01-19