آدرس مطب دکتر شاهین گوهر تلفن مطب دکتر آناهیتا شاهین گوهر

آرایش سالم

آنچه در این مطلب میخوانید

ایران هفتمین کشور مصرف کننده لوازم آرایش در دنیا و دومین کشور در خاورمیانه ( پس از عربستان سعودی ) است. حالا که چنین مصرف زیادی را در کشور شاهد هستیم بهتر است حداقل دانستنی های خود را در مورد لوازم آرایش سالم وناسالم و استفاده صحیح از لوازم آرایش بالا ببریم.
لوازم آرایش شامل انواع کرم ها ، لوسیونها ، عطرها ، اسپری ها ، پودرها ، رژ لب ، لاک ، لنزهای رنگی ، رنگهای مو ، ژل مو ، دئودورانتها ، مواد آرایشی چشم و...هستند که به منظور بهبود وضعیت ظاهری پوست ، ابرو ، مو ، چشم و یا خوشبوتر کردن صورت وبدن استفاده می شوند. استفاده از لوازم آرایش قدمت تاریخی دارد.تاریخ آرایش به مصریان قدیم میرسد که برای مراسم مذهبی از عطریات ومواد آرایشی استفاده می کردند.
خطرات استفاده از مواد آرایشی چیست ؟
1- حساسیت پوستی :
ممکن است پوست به مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی واکنش بدهد.این واکنش ممکن است به شکل قرمزی، خشکی پوست یا خارش پوست وتورم باشد.واکنش های حساسیتی قابل پیش بینی نیستند وحتی ممکن است با مواد آرایشی بهداشتی گران قیمت هم رخ بدهند.اگر مواد آرایشی بیشتر از6 ساعت روی پوست بمانند احتمال ایجاد حساسیت پوستی بیشتر می شود.
یک توصیه شایع قبل از مصرف لوازم آرایشی جدید از قبیل کرمها ولوسیونها تست کردن آن روی پوست سمت داخل بازو است که می تواند روش مفیدی باشد ودر صورت ایجاد قرمزی وخارش بهتر است آن ماده روی پوست صورت استفاده نشود ولی البته این روش کمک کننده است ولی قطعی نیست به این معنا که عدم وجود واکنش در پوست دست نشانه این نیست که قطعا در پوست صورت هم واکنش رخ نخواهد داد.به علاوه گاهی پس از مدتی مصرف پوست نسبت به یک ماده حساس شده و واکنش می دهد.
2- سرطان زایی :
برخی مواد موجود در برخی لوازم آرایشی بی کیفیت مثل سرب ویا آفلاتوکسین که سمی است که توسط قارچهایی که در لوازم آرایش مانده تولید می شود سرطانزا هستند.توصیه می شود که حتما از لوازم آرایشی که دارای مجوز وزارت بهداشت (آرم استاندارد در مورد محصولات ایرانی وطرح شبنم در مورد محصولات خارجی) هستند استفاده شود و لوازم آرایشی را طبق تاریخ مصرفشان استفاده کرده ودر صورت عدم مصرف پس از منقضی شدن باقی مانده را دور بریزید.
3- عفونتهای پوستی :
لوازم آرایشی یکی از دلچسب ترین مکانها برای رشد میکروبها هستند.انواع باکتریها وقارچها روی لوازم آرایشی رشد می کنند و می توانند باعث ایجاد عفونتهای مختلف پوستی یا جوش ، قارچ پوستی و... شوند.
4- بسته شدن منافذ پوست :
همچنین جلوگیری از کلاژن سازی در اثر استفاده دراز مدت از لوازم آرایشی رخ می دهد که باعث پیری زودرس پوست می شوند.
چند نکته مهم در مورد نحوه استفاده از لوازم آرایش :

  1. حتما به داشتن آرم استاندارد ویا مجوز وزارت بهداشت در موقع خرید لوازم آرایش دقت کنید.
  2. روی اکثر محصولات تاریخ مصرف درج شده است که معمولا به شکل یک قوطی باز شده است که یک عدد روی آن درج شده که نشان می دهد پس از باز کردن درب آن تا چه مدت می توانید از آن محصول استفاده کنید.
  3. مثلا روی اکثر کرمهای ضدآفتاب وآرایشی عدد 6M درج شده که نشان میدهد تا 6 ماه پس از بازشدن قابل استفاده هستند.
  4. پس از انقضای تاریخ مصرف مقدار باقی مانده را دور بریزید.

آدرس : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

فیلر چیست و انواع فیلرها کدامند؟فیلر چیست و انواع فیلرها کدامند؟

فیلر یا پر کننده ها مشتقات تزریقی هستند که می توانند چربی بدن خود فرد یا ژل های موجود در بازار باشند. ...

تاریخ انتشار : 1402-08-30

لیزر اندولیفت جدیدترین و بهترین روش جوانسازی پوستلیزر اندولیفت جدیدترین و بهترین روش جوانسازی پوست

اندولیفت ، روشی نوین به منظور تحریک بافت‌ های عمقی جهت ساخت کلاژن‌ های جدید به منظور کاهش افتادگی پوست و سفت‌ سازی آن می‌ باشد . ...

تاریخ انتشار : 1402-08-30

همه چیز درباره کاشت موهمه چیز درباره کاشت مو

کاشت مو از روش های درمانی است که موهای شما را از ناحیه از سر که دارای تراکم موی بیشتری می باشد به ناحیه دیگر منتقل می کند تا تمامی سطوح مو یکسان باشد ...

تاریخ انتشار : 1402-08-30